SIP 08642 Tempest TP570/150 GP 150 Bar Petrol Pressure Washer
SKU: SIP08642
Out of stock
Overview
  • Built In The UK - 7-10 Days Delivery
  • Honda GP150 Engine
  • 570 Litres/Hour Flow Rate
  • 8 Metre Hose Length
  • Heavy Duty Lance
  • Brass Pump Head
Out of stock
Loading...
Description
SIP Tempest TP570/150 GP Pressure Washer
Offering 150 bar pressure (2175psi) this professional Honda engine powered pressure washer with brass head pump and heavy duty adjustable metal lance. With an excellent 570 litres per hour water flow rate giving 85,500CP cleaning power. The Honda GP150 engine is backed by a 2 year warranty whilst the rest of the machine is covered by a 1 year warranty.
Reviews
Write Your Own Review
You're reviewing: SIP 08642 Tempest TP570/150 GP 150 Bar Petrol Pressure Washer
loader
Loading...
You submitted your review for moderation.
Specification
CE APPROVED Yes
DIMENSIONS 660 x 580 x 660mm (LxWxH)
ENGINE TYPE GP150
ENGINE MAKE Honda
GUARANTEE COMMERCIAL 2 Year
HOSE LENGTH 8 Metres
Flow Rate Ltr/hr 570 Litres/Hour (9 Litres/Min)
PRODUCT ID NO 08642
PUMP MAKE Brass Head Pump
WHEELS Pneumatic Tyres
BAR PRESSURE 150bar (2175psi)